- co zwykły, przeciętny obywatel może zrobić, aby przyczynić się do ochrony środowiska? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nic szczególnego, ale po przemyśleniu tematu można dojść do wniosku, że jednak istnieją na to sposoby.
I jednym z takich sposobów jest energia odnawialna. Korzystanie z alternatywnych do węgla źródeł energii jest świetnym sposobem na to, aby unowocześnić swój dom, zmniejszyć opłaty za rachunki, a także zmniejszyć ilość gazów emitowanych do atmosfery. Na pierwszy plan wysuwa się fotowoltaika. Fotowoltaika jako energia odnawialna zajmuje się pozyskiwaniem prądu poprzez kolektory słoneczne, które odpowiednim sobie mechanizmem przetwarzają energię słoneczną na prąd który może służyć na przykład do ogrzewania wody, albo - jeśli kolektory słoneczne są odpowiednio mocne - do wykorzystywania energii również w innych urządzeniach elektrycznych w domu. Dzięki temu uniezależniamy się od energii pozyskiwanej poprzez spalanie węgla w elektrowniach, a co za tym idzie, przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Głównym czynnikiem jaki je wywołuje jest
Zmiany klimatyczne to jest fakt udowodniony. Głównym czynnikiem, jaki je wywołuje, jest emisja szeregu gazów cieplarnianych. Z gazów tych największe znaczenie ma dwutlenek węgla. Za emisję dwutlenku węgla odpowiada głównie spalanie paliw kopalnych.
W jaki sposób wpływamy na zmiany klimatu?
Do paliw kopalnych zaliczamy między innymi ropę naftową oraz węgiel. Pierwsze paliwo wykorzystywane jest głównie w transporcie, jako paliwo naszych samochodów. Drugie przede wszystkim wykorzystuje energetyka i ciepłownictwo. Z pierwszego w naszym kraju będzie jeszcze bardzo długo ciężko zrezygnować. W drugim przypadku z pomocą przychodzi nam fotowoltaika.
Fotowoltaika
Fotowoltaika do niedawna była traktowana jako drogi bajer dla bogaczy oraz eko-zakręconych ludzi. Obecnie dzięki temu, że zmieniły się przepisy, rozwiązanie to jest nie tyle ekologiczne i opłacalne. Kolektory słoneczne, jakie zamontujemy na dachu, nie kosztują mało. Instalacja, która w szczytowym momencie może wytworzyć 5-8kW kosztuje ok. 25 000zł. Energię, którą wyprodukujemy z nadwyżką, oddajemy jednak do elektrowni. 80% tej energii możemy w czasach niedoboru odebrać za darmo z sieci energetycznej. Energia odnawialna oparta na kolektorach zwraca się po ok. 10 latach pracy instalacji. Instalacja działa natomiast 25 lat lub dłużej.
Zainwestuj w energię odnawialną!
Dbałość o środowisko jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed współczesnym człowiekiem. W ostatnich latach został z resztą położony jeszcze mocniejszy nacisk na te kwestie. Trudno zaprzeczyć, że duży wpływ na takie podejście mają różnego rodzaju niebezpieczne zjawiska pogodowe, których co rusz jesteśmy świadkami. Duże znaczenie dla dbałości o środowisko ma szeroko rozumiana edukacja. Lata zaniedbań w tej dziedzinie sprawiły, że musi się ona zaczynać właściwie już od podstaw. Dobrym punktem startowym wydaje się z resztą edukowanie o tym jak ważna jest fotowoltaika. Takie rozwiązanie zastosowane w naszym otoczeniu nie tylko sprawi, że sami będziemy emitować mniej gazów do atmosfery, lecz także będzie to bardzo dobra forma oszczędności. Bardzo wielu specjalistów oraz użytkowników podkreśla bowiem, że kolektory słoneczne potrafią zgromadzić tak duże zasoby energii, że zbędne są inne źródła do jej pozyskiwania. Przytoczone tutaj te dwa argumenty to tylko oczywiście część z zalet jakie niesie ze sobą energia odnawialna. Wszelkie szczegółowe informacje można znaleźć z reszta nie tylko na fachowych portalach, lecz także na stronach rządowych. W ostatnim czasie bowiem instytucje państwowe bardzo mocno włączyły się w promowanie kwestii związanych właśnie z energią odnawialną.