na z powodzeniem przeprowadzić na istniejących już ogrodach i trawnikach, gdzie sam trawnik wraca do stanu sprzed instalacji po około trzech tygodniach. Montaż systemu nawadniania najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną, przed sezonem kwitnięcia większości roślin. Jeśli chodzi o dokładny czas przeprowadzenia montażu inteligentnego systemu nawadniania to dobrze jest się skonsultować z firmą, która się tym zajmuje. Sam montaż inteligentnego systemu nawadniania dobrze jest przeprowadzić przed założeniem ogrodu, nie jest to jednak koniecznym warunkiem. Inteligentne systemy nawadniania można zamontować w każdej porze roku, jeśli pogoda na to pozwala, jednak najczęściej wiosną występują najkorzystniejsze warunki pogodowe. Instalację systemu nawadniania można wykonać zarówno na istniejącym już ogrodzie, jak i na tym, który ma być dopiero zakładany.
Usługa założenia trawnika po instalacji systemu nawadniania
Firmy zajmujące się instalacją inteligentnych systemów nawadniania mogą oferować także usługę zakładania trawnika po wykonaniu montażu systemu. Inteligentne systemy nawadniania najczęściej instaluje się przed założeniem ogrodu, nie musi to jednak być regułą. Montaż systemu nawadniania przed założeniem ogrodu jest dobrym pomysłem, ponieważ w żaden sposób nie ingeruje w posadzone już rośliny. Każda osoba posiadająca trawnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że założenie trawnika, który będzie odpowiednio gęsty, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego z pomocą przychodzi nam firma zajmująca się także instalacją inteligentnych systemów nawadniania oferując usługi kompleksowego zakładania trawników. Samo posianie trawy nie daje nam gwarancji na to, że trawa dobrze wyrośnie. Posiadanie ładnego, zielonego trawnika wymaga sporo pracy oraz regularnego podlewania, w czym pomagają automatyczne systemy nawadniania. Istotny jest także odpowiedni dobór rodzaju trawy do panujących warunków w ogrodzie, takich jak posiadany rodzaj gleby oraz nasłonecznienie.
Jak wyglądają inteligentne systemy nawadniania
Firmy zajmujące się instalowaniem inteligentnych systemów nawadniania dopasowują odpowiedni rodzaj systemu do warunków panujących w ogrodzie oraz do oczekiwań klientów i możliwości konstrukcyjnych. Inteligentne systemy nawadniania mogą posiadać różny stopień skomplikowania. Inteligentny system nawadniania składa się głównie ze specjalnego sterownika, który zarządza całym systemem, z czujnika dostarczającego informacje o panujących warunkach atmosferycznych, w tym o panującej temperaturze i wilgotności, oraz z systemu zraszaczy i połączeń między nimi. Inteligentne systemy nawadniania mogą się składać także ze studni, czujników deszczu, różnego rodzaju pomp, kabli i złączek. Konstrukcja i montaż inteligentnych systemów nawadniania nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto powierzyć to zadanie odpowiedniej firmie. Firma, która zajmuje się montażem inteligentnych systemów nawadniania, z pewnością dobierze odpowiedni sprzęt i dodatki do konkretnego ogrodu, żeby system nawadniania spełniał swoją funkcję.
Nawadnianie parków
Nawadnianie większości parków miejskich często okazuje się koniecznością, zwłaszcza jeśli nie ma w pobliżu źródła wody. Konieczność nawadniania parków zależy także od tego, jaki rodzaj roślin jest w nim posadzony. Nawadniania najczęściej wymagają trawniki w parkach miejskich, zwłaszcza w takich miejscach, gdzie nie ma za wiele cienia. Inteligentne systemy nawadniania mogą być z powodzeniem stosowane w różnych miejscach, w tym także w parkach miejskich. Zainstalowanie inteligentnego systemu nawadniania jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że umożliwia optymalne wykorzystanie wody przy utrzymywaniu właściwego nawodnienia parku. Automatyczne systemy nawadniające najczęściej działają wcześnie rano lub wieczorem, więc i tak w porach, gdy w parkach miejskich nie ma zbyt wielu ludzi. Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się realizacją projektów dotyczących budowy inteligentnych systemów nawadniania. Nie jest tajemnicą, że utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju roślinności.